Mini blog ...
Vítejte v mém mini blogu,
kde jsou mé osobní postřehy,
které charakterizují daný měsíc v roce.

Aktuální fáze měsíce
   
2008/03 Březnový blog bych rád věnoval SETI (Search of Extra-Terrestrial Intelligence). V roce 1999 jsem se stal členem projektu SETI@home a vzpomínám že výpočty tohoto projektu krásně dokázali zaměstnat CPU na celé týdny a z toho jsem vycházel i nyní - ale popořadě.

Do SETI@home - projekt vznikl a byl (a nyní i opět je) řízen Kalifornskou universitou v Berkeley (University of California, Berkeley`s Space Sciences Laboratory), jsem se přihlásil v jeho počátcích v roce 1999, tehdy (v květnu) se tento projekt rozebíhal (celkem se tam přihlásilo více než 5 miliónů dobrovolníků ze kterých se aktivně podílelo na výpočtech jen cca 170.000 uživatelů a cca 320.000 počítačů).

Princip celého projektu byl v v tom, že na největším radioteleskopu Arecibo (o průměru 305 m) na světě (v Portoriko), (který byl nyní r.2008 do vybaven extrémně citlivými přijímači + 7 nových; nyní 40krát větší kmitočtové pásmo umožňuje příjem 500krát více dat než dříve a hlavně to radioteleskopu umožňuje zaznamenat současně 7 signálů z částí oblohy místo z jediné, jak tomu bylo dříve v počátcích projektu) se denně zaznamenává  "šum" z oblohy, který se později analyzuje (nyní to denně dělá 300 GB nových dat - info.link, kam právě teď kouká teleskop).
Tehdy tým vědců zjistil, že nejsou schopni ani s nejvýkonnějšími počítači analyzovat tak velký objem dat. Přišli tedy s nápadem, že data rozdělí do menších balíčků a využijí "malé" osobní počítače dobrovolníků, které "spojí" pomocí internetu do jednoho velkého celosvětového superpočítače - a tak vzniklo SETI@home.

Pro koncového uživatele (doma) to znamenalo stažení a nainstalování speciálního sw a přihlášení se k projektu. Program si z internetu sám stahoval malé balíčky dat (cca 320kb) a ty dle speciálních matematických rovnic analyzoval, zda-li neobsahují nějakou "inteligentní" informaci. Po analýze se opět vrátil výsledek zpět do SETI centra k dalšímu zpracování. Každý vzorek, který vykazoval jakékoliv anomálie, se nechal znovu prověřit a byl-li výsledek stále stejný, upřelo se "oko" teleskopu na stejné místo s daleko delším pozorováním a důkladnějším zkoumáním. Takto se objevilo několik nových pulzarů a podobných "bohužel" přírodních úkazů.

Všechny údaje o zpracovaných úlohách se přehledně ukládali do statistik uživatelů a z těch se později spočítaly statistiky států (řekl bych trochu prestižní věc, vypovídající o stavu vědy a techniky v dané zemi).
Tehdy jsem měl NB (486 DX / 40 MHz) kde jedna úloha (jeden výpočet) trval cca 72 hod. Šlo o to, spočítat co nejvíce úloh - tehdy byla ČR někde na 6 místě z celého světa.
Zapojil jsem i domácí PC (Pentium I /120 MHz) které mělo jednu úlohu spočítané za nějakých cca 32 hod.
Pak jsem v roce 2000 začal pracovat v "ORNELA a.s." a tam jsem se dostal k daleko lepšímu HW. Byl tam jeden vysloužilý několika-procesorový server Sequent (s výborným UNIXem "Dynix"), který po vyřazení z produkčního systému začal taktéž počítat SETI.

O několik let později se pořídil nový extrémně výkonný (8 CPU a 16 GB RAM) server, který měl cca 1/2 roku na "zahoření" než byl zapojen do produkčního prostředí firemního IS / ERP.
V uvedené době na něm ve chvílích zahálení frčel taktéž SETI@home - jen podotýkám, že každých 15 minut byla spočítána jedna úloha (rok 2003) ! V té době jsem už měl "nadupaný" work desktop a ten jednu úlohu počítal cca 18 hod. Slušný rozdíl že ?
Dalším (mým) urychlením bylo na právě zřízené (místní firemní) učebně s 8 PC a na nich taktéž ve volných chvílích běželo SETI. Když to podtrhnu a sečtu, tak díky těmto urychlovačům, jsem se za 1/2 roku dostal z nějakého 25.000 místa (v ČR) na 350 místo a ve světě na cca 18.000 místo - měl jsem z toho radost. Veškeré PC v mém dosahu počítali SETI a má kampaň v ukecávání známých, kamarádů a rodiny, aby taktéž počítali (jasně že na můj účet) vrcholila - vše frčelo, jedna báseň

V roce 2004 přišlo smutné oznámení že projekt SETI bude ukončen . Ještě další rok po té, to "tak nějak" přežívalo (díky sponzorským darům), ale pak přišel den, kdy byl projekt SETI oficiálně definitivně ukončen

Za tu dobu, co celý svět počítal, se našlo spousta nových pulzarů, nových neobvyklých hvězd a několik přírodních anomálií. Po dalším cca roce, se celá myšlenka distribuovaného výpočtu oprášila a udělal se projekt BONIC. V něm bylo opět vzkříšeno SETI@home a přidaly se mimo jiné i projekty na výpočet klimatu, výpočet 3D proteinů, modelování možných vesmírů, hledání třetího tzv. Wieferichova prvočísla a podobné projekty...
Bohužel, v té době (2006) byl klientský program BONIC natolik komplikovaný na nastavení a údržbu , že jsem s tím skončil.

No a nyní se po letech k tomuto opět vracím - nyní z důvodů otestování HW - jak již jsem zmiňoval v "šíleném" únorovém testování HW. Po nainstalování nového BONIC (tentokrát je velmi uživatelsky přívětivý a jednoduchý nastavení) s projektem SETI jsem opět začal počítat - jedu na novou registraci, ta původní z roku 1999 se mi nepodařila vzkřísit ... no a opět jsem v tom
Musím podotknout, že nyní s 64bit.CPU dual AMD (+6500) se dostávám na nějakých 3-5 hod. výpočtu na jednu úlohu (jsem jen zvědav za jak dlouho se s domácím PC dostanu na dřívějších 15 min. za úlohu)
SETI je mrtvé, ať žije SETI !
   
2008/02 V druhém měsíci roku 2008 jsem zkoušel výkonnost a zatížení nového HW a to jak na úrovni CPU, tak i propustnost při práci s databází (ORACLE 10g a MY SQL) a dále jsem dolaďoval některé anomálie nového HW např.horké novinky jako je "Audio HQ" a jeho podpora ze strany linuxu

Pro rychlé zahoření PC jsem nechal generovat soubory o náhodné velikosti a obsahu, které se vzápětí komprimovaly (bZIP2) a opět rozbalovaly, přičemž se náhodně odmazávaly či dovytvářely nové soubory a adresáře. Do tohoto procesu jsem pustil SQL databáze, které přepočítávaly velké množství tabulek ... různě je přeskupovaly a doplňovaly data. Vše souběžně běželo po několik dní v kuse a výsledkem mělo být řádné zahoření PC. Tento test měl projevit případné skryté výrobní závady - vše dopadlo velmi dobře a po dobu testu šel z počítače "horký" vzduch .
Po skončení testování, mě nemile překvapila velká režie u FS Ext3. Začal jsem zkoumat fragmentaci resp. fenomén "fragmentace disků v linuxu". Na toto téma je na internetu velmi mnoho "bouřlivých" diskuzí - můj osobní závěr je, že při takovém to "šíleném" několikadenním testu, kterým jsem HW podrobil k fragmentaci (speciálně na Ext3) muselo zákonitě dojít.

Dříve jsem na původním PC (pomalém a 6 let starém HW) vyzkoušel několik FS a výsledkem bylo, že nejrychlejší a nejúspornější (co do ukládání dat) je Reiser (s dynamickou velikostí clusteru), těsně za ním je robustní XFS od SGI (používané hlavně na serverech a velký stanicích). Za tím vším někde v "pozadí" je Ext3.

Při nynější 64bit.instalaci openSUSE (na výkonném HW) jsem nechal default FS (který je právě Ext3). Po této (zahořovací) zkušenosti jsem se opět vrátil k XFS, který má v sobě defragmentační nástroje, jež dokáží za běhu OS defragmentovat ... viz. příkaz "xfs_fsr" - a bylo po problému.

Závěr celého mého "šíleného" testování byl příznivý ... nový HW je velmi spolehlivý a nevykázal při testování žádnou chybovost. Velká RAMka je sice super, ale při velkých diskových operacích, jeden HDD je prostě málo, je lepší rozložit výkon na vícero HDD. Ale to je extrém a pro běžné domácí použití bohatě stačí - nejsem TOP work server, který obsluhuje podnikovou sít s 800 on-line uživateli ... no deformace z předchozích zaměstnání
   
2008/01 Počátek roku 2008 byl stejně jako rok 2000 ve znamení velkých technologických změn a to nejen HW ale i SW (změna work SW).
Prozatím se pokusím popsat jednu z mnoha změn a to byl přechod z 32 bit. na 64 bit. linux. O dalších změnách se zmíním jindy, neboť stále probíhají
V prvních dnech nového roku nás obchodníci příjemně "šokovali" po vánočními slevami. Při obvyklém brouzdání jsem narazil (mimo jiné) na serveru alza.cz na jejich slevy. Po chvilce rozkoukání a uvažování (nad mým old HW jež přežil prosincové běsnění) jsem se rozhodl k radikálnímu kroku a to využít obrovských slev a postavit nové PC. Od nápadu ke skutečnosti uběhly tři dny - nebudu se dále pouštět do podrobností, prostě jsem to složil a spustil Vše fungovalo naprosto tak jak má ... ale to jsem ještě netušil co se bude dít později

Nejprve jsem se rozhodl nainstalovat pro kontrolu HW openSUSE 10.3 (32bit).
Instalace probíhala normálně, jen při pokusu o aktualizaci to skončilo s chybou, ale nic se neděje, po instalaci to spustím ručně (utěšoval jsem se). Instalace proběhla 4x rychleji než na původním HW (no aby né, bylo tam 2x tolik CPU, 4x tolik RAM a 2,5 více GHz).

Po instalaci OS a při pokusu přidat "komunitní repozitáře" to padalo na podivné chyby. První co mě napadlo, že opět vypadl provider (posledních pár týdnů byl s Air-NET připojením docela problém ... ztráta paketů, nefunkční DNS a podobné chyby) a taky jo, až 48 % ztráta paketů. Po tel.upozornění tech.podpory na chybovost sítě, problém do druhého dne odstranili - ovšem repozitáře stále nešly. Napadlo mě, že při instalaci došlo k nějaké chybě, a tak jsem instalaci znovu zopakoval, tentokrát na 64bit. openSUSE 10.3 (HW byl očividně OK).

Při instalaci opět "hulákala" "repozit-stroy", tentokrát připojení k iNetu prošlo bez sebemenších problémů. Po instalaci OS a nastavení HW, jsem se pustil do 64bit. instalace programů (např. PSI ...). Co mě překvapilo byla hláška informující, že chybějí 32 bit. knihovny a že správce instalací nelze použít. Koukal jsem na to, jako jojo
Raději jsem se pustil do nové instalace ... takto to probíhalo cca 4 dny.
Jedna instalace 32bit. střídala 64bit. Až jsem se úplně zoufalý obrátil s dotazem na iNET, zdali někdo nemá podobné problémy - což se potvrdilo. Dočetl, že hlavní repozitáře openSUSE byly několik dní mimo provoz z důvodů výpadku HW a během několika dní to bude opravené a opět funkční (prý je to poprvé co repozitáře vypadly).

Po této informaci jsem se velmi zklidnil a udělal poslední instalaci 64bit. openSUSE 10.3, tentokrát s nastavením repozitářů na mirror.karneval.cz Díky funkčním repozitářům vše prošlo jak má a po nainstalování OS, bez problémů šlo instalovat jak 64bit. programy tak i 32.bit. což mě mile (po předchozích problémech) překvapilo.

Závěrem mohu říci že po měsíci a půl na 64.bit. openSUSE 10.3 vše funguje jak má, výkon je perfektní a stabilita systému nedoznala žádného otřesu při sebevětším přetížení a to jak SW tak i HW. Tak že máte-li 64bit.AMD jako já, nebojte se pustit do 64.bit. verze, výkon je oproti 32.bit. verzi znatelně vyšší.

Rok 2007 nebyl z hlediska tohoto webu nijak převratný (stejná písnička jak před rokem). Domácí nasazení nových linuxových aplikací dosáhlo ustálení a plného nasazení. Co se mi ale opravdu podařilo a co mě velmi těší je fakt, že několik známých a kamarádů vyzkoušelo openSUSE. Dva z nich kompletně přešli pod tento systém (a nehodlají se prý jižk k Win. vrátit) a další 4 mají dual-boot (a testují). Tento rok bych specifikoval jako rok "spanilé" jízdy nového desktop myšlení a musím touto cestou poděkovat hlavně novému systému VISTA, který mi při "šíření" nové víry výrazně napomohl


2007/12 Začátkem prosince, jsme měli další setkání našeho pražského duchovně mystického klubu 5+5. Účast byla ovlivněna nadcházejícími Vánoci, tak že nás byla jen polovina. I přes to, byla diskuze o následující konjunkci Pluta a Saturnu velmi zajímavá a hlavně, jeden ze členů přinesl informace o dokumentu "Okem boha Hora" ... což je dokumentární pořad o starém Egyptě. Díky společnosti Spectrum (kabelová TV), která pořad zakoupila a přeložila ze španělštiny do češtiny a hlavně odvysílala - a právě jeden ze členů 5+5 to nahrál.

Kompletní a doslovný přepis jsem našel na internetu na stránkách ŠKOLA MYSTÉRIÍ HÓROVA OKA .
Po shlédnutí uvedeného dokumentu a důkladném zamyšlení o tom co jsem doposud přečetl z jiných pramenů, se mi velmi zpřesnila představa o předcházejících událostech tohoto světa a střípky informací zapadly do výsledného obrazu. Děkuji autorům uvedeného dokumentu, že spatřil světlo světa a přeji nynějším Egyptologům aby se nad některými svými závěry zamysleli
Osobně se s tímto dokumentem ztotožňuji na 90%.
Zde jsou linky "OKEM BOHA HÓRA" :

1. DÍL - ŠKOLA MYSTÉRIÍ
2. DÍL - OSIRIS, PÁN REINKARNACE
3. DÍL - SFINGA, STRÁŽKYNĚ HORIZONTU
4. DÍL - KVĚT ŽIVOTA
5. DÍL - SAKKÁRA, KRYSTALOVÝ KOMPLEX
6. DÍL - SAKKÁRA, KVANTOVÝ STROJ
7. DÍL - DENDERA, POČÁTKY ASTRONOMIE
8. DÍL - EDFU, CESTA POROZUMĚNÍ
9. DÍL - KOM OMBO, BRÁNA KE SVOBODĚ
10. DÍL - PHILAE, ŽENSKÝ PRINCIP
   
2007/11 S náhlým přívalem stále padajícího sněhu k nám do města (za 2 dny napadlo 50 cm), přišel i pád mého domácího HDD . Utrpěl jsem dost velké HW škody. Odešel integrovaný IDE řadič , nakopl se HDD a externí řadič USB poněkud spadl s výkonem . Naštěstí díky výkonnému file systému XFS ("journaling file systems" - produkt firmy Silicon Graphics, vyvinut pro systém IRIX) se nestalo až tak moc škod. Po několika bezesných nocích (i dnech) se podařilo převážná část dat obnovit a nahrát na nový HDD.
UF! odteď budu pravidelně zálohovat

Uvedení do původního stavu si vyžádalo několik týdnů a díky tomu jsem taktéž přeoral celý "úložný" HOME systém a použil novou metodiku (čerpal jsem ze zkušeností s Linuxem v domácím prostředí za poslední rok a zkušeností z práce na serverech za posledních cca 5 let - co by profesí apl.program.).
   
2007/10 Hurá !
Vyšla nová dlouho očekávaná verze openSUSE 10.3, která byla oficiálně SUSE komunitou nahlášená na 4.10.2007. Z minulého roku vím (tehdy to byla verze 10.2), že se dá z některých repozitářů v zahraničí stáhnout nová oficiální verze o několik dní dřív.

Pro neznalé - "repozitáře" jsou speciální servery s linux softwarem, které jsou rozmístěné různě po světě (u nás v ČR je to server mirror.karneval.cz ), které se navzájem zrcadlí ... Uvolní-li SUSE komunita novou verzi, tak ji nahrává nejprve na download.opensuse.org odkud si ji vezmou další "světová zrcadla"
Letos se mi moc nedařilo , a tak jsem až 3.10.2007 a to pouze díky časovému posuvu, stáhl novou verzi 10.3.
Instalace proběhla (dle očekávání) naprosto bezproblémově a dřívější modrá, která doprovázela všechny předchozí (verze) "desítky" byla nahrazena původní zelenou ... (teď mi rozumí pouze lidi od SUSE)

Po instalaci a následném restartu se děly věci
Vyrazil mi dech výkon ... rychlost načítání systému, díky paralelnímu bootu a novému jádru je fakt i na mém "old very" PC úctyhodná (měl jsem obavu, zda-li ten "fofr" neupeče mé obstarožní HW) - gratuluji vývojářům.
I samotný vnitřek distribuce doznal velkých změn a toliko kritizovaná část YASTu (on-line internetová aktualizace) byla taktéž velmi zrychlena.
První dojem z toho je výborný ! A za sebe vřele doporučuji přechod na openSUSE 10.3
   
2007/09 Poslední dobu se mi začalo zvyšovat procento příchozího spamu, a tak jsem začal hledat vhodné řešení. Nejjednodušší je nová mejlová schránka, ale v případě že máte doménu, tak to není to "pravé ořechové"
Do mejleru který používám KMail jsem nahrál plugin "SPAM detektor". Výsledek byl překvapující, ale šel jsem ve výzkumu dál ...
KMail toho umí opravdu velmi mnoho - má výborné vlastnosti při filtrování a rozdělování pošty, bezproblémovou zprávu mejlových účtů, propojení dat z kontaktů viz. detail
(přijde-li mi pošta od někoho, koho mám již v kontaktech i s fotkou, tak mi naskočí jeho "úsměv" do zprávy resp. hlavičky mejlu)
a hlavně má KMail podporu šifrování a elektronického podpisu.

V kontaktech ke každému mejlu přidělím svůj (PGP) a klíč druhé strany
(zde se rozlišuje klíč vystavený na konkrétní mejlovou adresu, tak že můžu mít v KMailu 'n' účtů a k nim 'n' klíčů)
a dál se už o nic nestarám - při psaní mejlu a následném odesílání na vybrané kontakty se provede automaticky šifrování dle klíče v kontaktech nebo el.podepsání či kontrola el.podpisu druhé strany.

Po důkladném průzkumu GnuPGP a následných experimentech jsem byl definitivně přesvědčen o vhodnosti nasazení tohoto řešení. Můj veřejný klíč naleznete zde
Mám několik kamarádů (s PGP), se kterými si píšu a po oboustranné výměně (PGP) klíčů mám nastaveno na "tvrdo" v KMailu, že vše co není od nich el.podepsané, padá automaticky do koše. Toto řešení je 100% na rozdíl do SPAM filtrů
(které se stále učí a učí ... ).

Osobně v tomto vidím velkou budoucnost "podepisování osobní korespondence" - tímto způsobem odpadnou různě podvržené (a zavirované) zprávy, které se tváří jako by Vám je posílal někdo známý ... a přitom jde o někde v internetu zavirovaný PC, který rozesílá mejly a maskuje se pod adresy v databázi nakaženého PC ...
   
2007/08 Konec dovolených a závěr tohoto měsíce byl pro mě ve znamení celosvětového několikadenního (v ČR 4 dny) výpadku sítě SKYPE . Celá telefonní síť SKYPE "lehla popelem", ale v pozadí nebyl ani teroristický či crackerský útok na centra serverů SKYPE (jak by dnešní moderní člověk, sledující dění ve světě přes média čekal ),
ani tajné služby ... viníkem byl prý sám velký Microsoft a jeho nový patch viz. " sit skype zkolabovala kvuli update ms windows"
Už delší čas pošilhávám po něčem co nemá takové "bezpečnostní díry" a podobné problémy viz. článek " 10 duvodu proc nepouzivat skype".

Jednou, při hovoru s Jaromírem jsem se díky programu SKYPE (který si sám natvrdo naváže spojení a otevře fw. porty i v off-line režimu) dostal do jeho PC a to jsme od sebe cca 112 km a ani jeden z nás nemá veřejnou IP adresu. Velmi se podivoval proč mu každou chvilku vyskakuje firewall s hláškou "pokus o spojení" Ještě že měl pořádný fw. jinak bych se tam fakt dostal
   
2007/07 Letošní dovolená se díky příznivému počasí celkem vydařila - jinak nic nového ... okurková sezóna
   
2007/06 Tento měsíc byla nejvýznamnější událostí návštěva J.S. 17.Gjalwa Karmapa Thinlä Thaje Dordže v Praze , kde měl přednášky spolu s Lamou Ole Nydahl v T-mobile aréně. Sešlo se tam cca 5.000 lidí a co mě osobně překvapilo, byla spousta cizinců. Díky precizní organizaci ( Buddhistická centra) bylo zajištěno tlumočení pro všechny zúčastněné. Karmapa přednášel v AJ a byl hned na pódiu tlumočníkem překládán do ČJ. Opodál byla překladatelská pracoviště, kde se překládalo do polštiny, němčiny a maďarštiny - což se hned vysílalo díky malý lokálním FM vysílačům. V sobotu měl Karmapa přednášku na téma " příčina a následek , slib bódhisattvy , lung na text 3. Karmapy Přání pro dosažení Velké pečeti , útočiště " a v neděli " Iniciace na 2. Karmapu" (dokumentační sobotní foto z mobilu ... 400kb).
   
2007/05 V tomto měsíci jsem si všiml zajímavého paradoxu. Několik kamarádů a kolegů (všichni s leg. Win.XP, antivirem, a zap. firewallem) se v rozmezí několika týdnů nakazilo trojským koněm , který k nim na HDD, tahá ze světa data, které posléze na sdílí pro další část světa, a to bez jejich vědomí (přišlo se na to náhodu, při monitorování přetížených linek).
Při kontaktování zastoupení Microsoftu v Praze jsou všichni ujištěni, že na opravě této bezpečnostní díry v XP systému se pracuje ...
Ještě že mám Linux - ovšem pozoruhodné je to, že nemám antivir, no hold pořádný OS.

23.5.2007 (v 21:30) bylo zatmění Saturnu měsícem. Ten den jsme měli další setkání klub 5+5. Tentokrát tématem setkání, byl Saturn a jeho astrologický vliv. Rozvinula se k tomuto tématu velmi zajímavá několikahodinová debata a díky několika členům, kteří mají vzdělání v oboru lékařství (MUDr.) a praktikují astrologii jako koníček, jsme se dozvěděli neuvěřitelné informace z jejich lékařské praxe resp. vliv astrologie na zdraví.
   
2007/04 Jaromír , autor knih Tajemství
řádu nevědomí
a Snář sebepoznání , byl spoluzakladatelem pražského klub 5+5 (klub duchovně založených i hledajících lidí), který se pravidelně jednou měsíčně schází v (nejmenované pražské) čajovně . Začínám se opět díky tomuto vracet ke kořenům Buddhismu a meditacím.

Pro openSUSE Linux byla spuštěna nová technická podpora " openSUSE Subscription ", tak že jsem se hned zaregistroval a ostatním začínajícím s openSUSE to vřele doporučuji (ovšem to neplatí v případě, že na blízku máte Linuxového Gurua).
   
2007/03 Počátek roku se nesl v duchu kampaně BSA za legální SW , velice mě potěšila opačná kampaň na Linuxových serverech, s heslem "Software nekradu - používám Linux" - HiHiHi.

Když už je vše v oblasti OS a SW na mém PC ku všeobecné rodinné spokojenosti, naskytla se šance změnit QTH ... a zase je vše nanovo ... nové hledání providera ... Nakonec zvítězilo WiFi řešení od firmy Air-NET , tak že jsem zase konečně on-line. Ještě jeden důležitý postřeh, nemít doma internet, tak nemám ani Linux ... veškeré informace (i pomoc) se musí hledat právě na internetu.
   
2007/02 Posledním bodem (migrace) v novém OS bylo připojení periferií ... (např. mobilu pomocí Bluetooth). Ale i to se nakonec zdárně podařilo.
Zjišťuji, že vše co bylo pod Win. lze rozchodit i na Linuxu, jen to dá trochu práce hledat alternativu ... díky za stránky www.suseportal.cz a další stránky, kde lze hledat (obecnou) pomoc, návody, řešení a novinky v oblasti Linuxu www.abclinuxu.cz , obrovské množství SW www.linuxsoft.cz
   
2007/01 OS je vyladěn a nastává vhodný čas najít nové programy pro práci s grafikou, WEBem, hudbou, SQL ...
Pod Linuxem je tolik SW, že nevím co dřív testovat. Nakonec mám několik vítězů. Grafika - GIMP , Audio - AudaCITY , HTML editor - Quanta , SQL - MY SQL , Winamp - Amarok , DVD player - Mplayer , MS OFFICE - OpenOFFICE , Outlook - Kmail , vypalovací SW - K3B , poslech on-line radia - streamtuner , pořádný billiárd - FooBillard ...
a další

Rok 2006 nebyl z hlediska tohoto webu nijak převratný, ale z hlediska domácí technologie OS šlo o razantní změnu. Postupem času i ostatní členové rodiny zatoužili po bezpečném a hlavně stabilním OS, tak že rok 2006 bych nazval rokem systému resp. home desktop Linux


2006/12 Začátkem prosince vyšla nová verze openSUSE 10.2 která slibovala velké změny. A opravdu, je svižnější než předchozí 10.1, obsahuje obrovské množství SW, má přepracované daleko jednodušší a rychlejší aktualizace (YaST). Celkově mě tato verze oslovila natolik, že jsem už neváhal o nástupci za Windows ...
Zužitkoval jsem znalosti z předešlých měsíců a provedl jsem několik instalací za účelem vytvoření vzorové HOME DESKTOP instalace (v rodině se už rozkřiklo o co se snažím a mám několik nadšenců, kteří taktéž chtějí opustit závislácké vody "komerčního SW").
   
2006/09 Provádím první pokusné domácí instalace SUSE Linux 10.1 po vzoru školitelů ze SUSE na mém NB. Tímto děkuji manželce a dceři za trpělivost a přístup k dané věci, protože to co se s PC po večerech dělo a následně ráno s mou maličkostí (co by začátečníka), to se dá těžko popsat - naděje střídala zoufalství a to šlo ruku v ruce se vztekem a beznadějí ... Informace pro absolutní začátečníky, jsem velmi těžko hledal - všichni předpokládají alespoň mizivé znalosti s Lunux(em). Ale vytrval jsem ...

   
2006/08 Dovolená tentokrát v podání deštivého léta se poněkud zkomplikovala, ale děti si ji max. užili - brzo bude fotodokumentace ...
   
2006/08 Zúčastnil jsem se školení SUSE Linux " Install FEST 2006 " (mimochodem, na obrázcích je mě vidět vzadu u dveří ...). Musím tímto poděkovat školitelům za bezbřehou trpělivost, kteru měli se mnou a mým NB. Načerpal jsem spoustu informací, které v odborné literatuře člověk těžko takto po hromadě a uceleně najde. Díky těmto zkutečnostem, jsem postupně začal pozvedávat PC z Microsoft závislosti ...
   
2006/04 Časté bezpečnostní problémy s Windows XP na on-line internetu, mě nutí hledat alternativu "bezpečného" Operačním Systému ...

Koupě antiviru Norton Antivirus a licence na (KERIO) Sunbelt Firewall sice spoustu "neřádů" odstaví, ale i tak některé výjimky v podání "worms" vesele systémem prolétly
   
2006/02 Vybírám vhodného providera na připojení domácího PC k internetu. Po důkladném výběru zvítězilo UPC , a i když je poněkud dražší než konkurence, tak jejich síť je ve špičkovém stavu a spolehlivost v četně garantovaných rychlostí je 98%
   
2006/01 Provádím drobné změny na těchto stránkách ...


Mé popisky, chronologicky seřazené, které jsem původně koncipoval tak, že je někdy v budoucnu rozepíšu ... čas ukázal, že doposud není vhodná doba a tak jsem vše "zakonzervoval" a v roce 2006 přetransformoval do krátkých populárních blog-skazek
Jednou se k tomu vrátím ...


2005    Konečně začínám mít víc času a postupně aktualizuji informace na svých stránkách - už bylo na čase ...
2005    Pro Járův duchovní koutek převedla Lenka pod HTML knihu od Jiřího NYKLA "úvahy"
2005    Pro Járův duchovní koutek jsem převedl pod HTML knihu od Jiřího HANKA "vzkříšení"
2005    Konečně začínám mít víc času a postupně aktualizuji informace na svých stránkách - už bylo na čase ...
2004    Pracujeme na další internetové knize (opět od Jaromíra MEDO) "SNÁŘ" (je co do obsahu větší než ta předchozí). Předávám veškerou činnost kolem snáře Lence.
2003    Dokončili jsme s Lenkou rozsáhlou internetovou (finální) II.verzi knihy (od Jaromíra MEDO)
"Tajemství řádu nevědomí"
2003    TV karta - začínám dělat pokusy s VIDEEM na PC ...
2002    Fotografování ... Pořídili jsme si jednookou zrcadlovku MINOLTA DYNAX 505SI Super
Recenze (JPG 328kB)
2002    Svatba (JPG 7 kB) a koncem roku se nám narodila toliko vytoužená dcerka Terezka
2001    První dovolená u moře - je to silný zážitek
(zasnoubení v přístavu při západu slunce )
2001    WEB - pokouším se proniknout do programování HTML a registruji si doménu MEDO.CZ
2000    Změnil jsem zaměstnání a odbornou specializaci ... živím se jako programátor analytik na relační SQL databázi ORACLE (ver.8.1.7./UNIX)
2000    JOGA - začínám se věnovat pravidelným duchovním cvičením a meditacím
1999    SETI - aktivně se účastním projektu (SETI) hledání mimozemské inteligence ve vesmíru + lanařím další lidičky ... moc mi to ale nejde
1997    Omylem se mi dostala do ruky CB stanice (ručka) a zaujalo mě co to tam mluví za lidi  Začínám vysílat v pásmu 27 MHz ... moje "CB staničky"
1995    Budu se opakovat: Konečně výkonný 32bitový PC (486/66MHz/8MB RAM/320MB HDD) - zpracování zvuku, grafika ( COOL EDIT, CorelDraw , PhotoShop , 3D STUDIO )
1992    Konečně výkonný 16bitový PC (286/12MHz/1MB RAM/40MB HDD) - hry, programování ( učím se: TURBO PASCAL, BORLAND C, ASSEMBLER i80x86 )
1989    Uchvátili mě fraktály spec. Maldenbrotovy množiny (Francouzský matematik Banoit Mandelbrot) a 3D grafika - ATARI s výpočetním výkonem již nestačí ...
1988    Tří Králový (pozdní) dárek, mě opět posunul na jinou kolej - 8bit. počítač ATARI (CPU 1,7 MHz / 64 kB) - super hry, možnost programování ( učím se jazyky: TURBO BASIC, C, KYAN PASCAL , ACTION, ASSEMBLER 6502 )
1987    Rádio přijímače - začínám sbírat stará elektronková rádia + je rekonstruuji ... pár modelů (r.1929) mám ve sklepě, ale dříve jak v důchodu se k nim asi nedostanu
1984    Vánoční dárek - Stavebnice "Astro Cabinet" mě posunula k hvězdným výšinám ... začínám se zajímat o hvězdy ...
1983    Slaboproudá elektronika - bastlení podle ' Amára ' ... (katalog součástek z n.p. TESLA )
  
Buddhistické linky:
   medicine-buddha-statue-gold-plated
   CZ
   www.buddhismus-diamantovacesta.cz
   www.buddha.cz
   www.karmapa.cz
   www.karmapavpraze.cz
   www.kagyupa.com
    
   www.mystickyslovnik.wz.cz
    
   SR
   www.buddhizmus.sk
   www.buddha.sk
    
   SR
   www.buddhanet.net
   www.diamondway-buddhism.org
   www.karmapa.org
    
        
Charitativní linky:
   Charita
   Když si zřídíte trvalý příkaz v hodnotě 100,-
na jaký-koliv charitativní projekt,
pomůžete tímto zmírnit utrpení druhých
 
   ADCH Praha - projekt Adopce na dálku
   SOS dětské vesničky ČR
   ADRA - pomoc člověka člověku
   UNICEF Česká Republika
   Charita Česká Republika
   Hand for help ČR
 
        
Ostatní často používané linky:
 
Seznam Atlas

GE Money Bank Vodafone

Hoax Info o virech

Vše o databázových technologiích Jak psát web

Science World 21 století

Konspirační teorie - MATRIX20001

Český rozhlas
Česká televize
 
        
TIP:
 
UNESCO
 
OSN
 
UNICEF
 
        



© Copyright 2001-2009 by Zdeněk MEDO jr.